aerology

aerology

    • بازار هدف
    • aerology, super computer, ابر رایانه, هواشناسی, هوش مصنوعی

هواشناسی چیست؟

هواشناسی (aerology) علم مطالعه جو حاکم بر سیاره زمین و رخدادهای گوناگون فیزیکی آن است. پیش بینی های جَوی تاثیر بسزا و مستقیمی بر کیفیت زندگی بشر دارد و از گذشته یکی از بزرگترین دغدغه ها بوده امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی با کمک رادارها، ماهواره ها، فرستنده ها و حسگرها و بلاخص ابررایانه ها هواشناسی (aerology) مانند قدیم نیاز به تلاش های طاقت فرسا و زمان بر ندارد.

 

aerology

 

پیش بینی آب و هوا (aerology) و تغییرات جوی در مقیاس کوچک از دیرباز توسط بشر درحال انجام بوده اما در سطوح گسترده و وسیع تر این مسئولیت از عهده انسان خارج و به ابرکامپیوترها که سرعتی درخور توجه نسبت به انسان دارند سپرده شد، شبیه سازی های الگوریتمی براساس اقلیم هر ناحیه و منطقه که این امر نیز از توان انسان خارج است.

درنهایت سیستم هوش مصنوعی در زمانی اندک نتایجی دقیق برای پیش بینی حوادثی از جمله: سیل، زلزله، طوفان و هرگونه شرایط بحرانی جوی دیگر که منجر به خسارت اقتصادی و یا جانی بالا می گردد کرده و با این اطلاعات کمک درخور توجه ای به دولت ها و بشریت نموده است.

نقش ابر رایانه ها در هواشناسی

هر ساله روز 12 اکتبر که (توسط سازمان ملل متحد حمایت میگردد) و روز جهانی کاهش بلایا نامیده شده توسط مردم جشن گرفته می شود. از طوفان، خشک سالی و موج گرما گرفته تا سیل و آتش سوزی، بسیاری از بلایای طبیعی مربوط به آب و هوا (aerology) هستند و با کمک گرفتن از ابر رایانه می توانیم وضعیت آب و هوا در پیچیده ترین حالات را نیز شبیه سازی کنیم و از هزینه های فوق تصور این بلایای طبیعی جلوگیری کنیم.

 

 

طی تحقیقاتی که توسط سازمان ملل انجام گرفته از سال 1995 تا 2015 مرگ بارترین بلایا مربوط به آب و هوا بوده:

  • موج گرما، دمای شدیدی که منجر به مرگ و میر می گردد.
  • خشکسالی های طولانی مدت و بارش اندک که منجر به کم آبی و بی آبی و از بین رفتن بافت گیاهی و یا انسانی می گردد.
  • سیل و آتش سوزی که باز هم مرتبط با (aerology) و پیش بینی آب وهوا می باشد.

دولت ها می توانند با پیش بینی به موقع این خطرات از هزینه های هنگفت به جای مصرف جبران خسارت یا باسازی برای مقاصد اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و … بهره برند.