intel

INTEL

    • برند ها و تکنولوژی ها
    • تراشه, سی پی یو intel, سی پی یو اینتل

intel کورپوریشن (intel) یک شرکت سهامی و شرکت چند ملیتی آمریکایی است که دفتر مرکزی آن در سانتا کلارا ، کالیفرنیا ، در دره سیلیکون قرار دارد. از نظر درآمد بزرگترین تولید کننده تراشه نیمه هادی در جهان است و توسعه دهنده سری ریز پردازنده های x86 است ، پردازنده هایی که در اکثر رایانه های شخصی (رایانه های شخصی) یافت می شوند. این شرکت که در دلاور گنجانده شده است ، intel از نظر کل درآمد طی یک دهه ، از سال های مالی 2007-2016 ، در لیست Fortune 500 از بزرگترین شرکتهای ایالات متحده در رتبه 45 در فهرست 45 قرار گرفت.

intel ریز پردازنده ها را برای تولیدکنندگان سیستم های رایانه ای مانند Lenovo ، HPE و Dell تأمین می کند. intel همچنین تراشه های مادربرد، کنترل کننده های رابط شبکه و مدارهای مجتمع، فلش مموری، تراشه های گرافیکی، پردازنده های تعبیه شده و سایر دستگاه های مرتبط با ارتباطات و رایانه ها را تولید می کند.

تاریخچه ایجاد اینتل

ابرشرکت اینتل را گوردون مور (ارائه‌کننده قانون مور و مهندس شیمی فیزیک) و رابرت نویس (فیزیکدان و مخترع مدارهای مجتمع) به همراه آرتور راک و مکس پاوسکی در مانتین ویو تأسیس نمودند. مور و نویس هر دو در شرکت فیرچایلد که سازندهٔ نیمه‌رساناها بود کار می‌کردند. سپس در سال‌های بعد اندرو گروو نیز به آن‌ها ملحق شد. نخست نام شرکت مورنویس گذاشته شد که سپس نام آن را از ابتدای مجتمع الکترونیک (به انگلیسی: Integrated Electronics or “Intel” for short) گرفته و به intel تغییر دادند.

در طول دهه ۱۹۹۰، ابرشرکت اینتل سرمایه‌گذاری بسیاری در طراحی جدید ریزپردازنده‌ها کرد که باعث رشد سریع صنعت رایانه و تأمین‌کننده اصلی ریزپردازنده‌های رایانه‌های شخصی شد.

اینتل تاکنون یازده شرکت بزرگ و کوچک عرصهٔ فناوری را خریده که بزرگترین آن خرید شرکت مک‌آفی در ۱۹ اوت ۲۰۱۰ و به قیمت ۷٫۶ میلیارد دلار می‌باشد.

intel company

 

رقبای intel

ای‌ام‌دی (به انگلیسی: AMD، مخفف Advanced Micro Devices) سازنده گونه‌های پردازنده در سال ۱۹۶۹ به وجود آمد. ای‌ام‌دی رقیب اصلی ابرشرکت اینتل محسوب می‌شود.

ای تی آی (به انگلیسی: ATI) سازندهٔ کانادایی پردازنده‌های گرافیکی در سال ۲۰۰۶ میلادی توسط «ای‌ام‌دی» خریداری شد و هم‌اکنون به عنوان زیر مجموعهٔ این شرکت فعالیت می‌کند.