render farm

Render Farm

    • بازار هدف
    • render, render farm, خرید سیستم رندرینگ, رندر, رندر فارم, رندرفارم, رندرینگ, رندرینگ چیست, سیستم رندرینگ, عملیات رندرینگ

Render Farm

یکی از مشکلات و گرفتاریهای بزرگ طراحان و رندرمن های دنیا ، مواجه شدن با زمان رندرینگ و پردازش تصاویر است. در میان تعداد بسیار زیاد نرم افزارها و موتورهای رندرینگ در دنیا ، به جرات میتوان گفت که همگی آنها با یک سد بزرگ به نام زمان روبرو هستند. این شرکت تلاش میکند تا با ارائه راهکارهای سخت افزاری و آموزشی این سد را از میان بردارد.

 

هر چه کیفیت Render خروجی بالاتر و به واقعیت نزدیک تر باشد، زمان لازم برای دریافت فایل نهایی بالاتر رفته به گونه ای که در برخی از فایلها این زمان به چندین روز خواهد رسید. افزایش زمان رندرینگ با استفاده از توابع و الگوریتمهای انحصاری این نرم افزارها بشدت بالا خواهد رفت. این مسئله به عنوان یکی از دغدغه های اصلی کاربران این مورتوهای رندرینگ (Render Engine) می باشد که با توجه به نبود سیستم های مناسب پردازش سه بعدی و رندرینگ، گاهی کیفیت فدای سرعت شده و با کاهش کیفیت، به ناچار زمان طولانی رندرینگ را کاهش می دهند.

 

 

 

در برخی از موارد نیز ، متاسفانه هر چقدر کیفیت خروجی را پایین بیاورید باز هم نمی توانید عملیات Render را به پایان برسانید و با Crash کردن سیستم مواجه خواهید شد. استفاده از توابع رندرینگ متنوع و پردازش نور و روشنایی مانند Vray Frame Buffer , Global illuminatios (GI) , AntiAliasing , Indirect illumination,Brute force , irradiance map , Global phon mapping , ligh cache , caustics, DMC sampler به همراه تنظیمات صحنه و حجم مدل های موجود، تعداد نورهای درون صحنه و … همگی باعث افزایش زمان رندرینگ به طرز چشم گیری خواهند شد.

 

کارشناسان این شرکت با توجه به آزمایش های انجام شده بروی قطعات و بهره گیری از قوانین و آموخته های خود، سریعترین و مقرون به صرفه ترین سیستم های مورد نیاز نرم افزار رندرینگ را تهیه کرده اند. این سیستم ها بر اساس نوع کاربری آنها به دسته های زیر تقسیم خواهند شد.

 

سیستم های مخصوص رندرینگ تک فریم و انیمیشن های کوچک ویژه معماران و طراحان دکوراسیون داخلی و خارجی، مدلسازان، شبیه سازان رایانه ای و پردازش تصویر:

 

این دسته از سیستم ها برای آن دسته از مهندسان معمار و طراحی تهیه شده است که نیاز به رندر (Render) های تک فریم داشته و سرعت تست رندر (Render) آنها می بایست بالا باشد. این دسته از سیستم ها دارای شرایط خاصی می باشد که تکرار عملیات رندر (Render) و تصحیح را بسیار آسان و سریع نموده تا بهترین نتیجه بدست آید.

 

 

سیستم های حرفه ای رندرینگ و شبیه سازی:

 

این دسته از سیستم ها انحصاراً برای آن دسته از مهندسان و طراحانی آماده شده است که فقط تمرکز خود را بروی رندر پروژه های حجیم قرار داده اند و از پارامترهای Global Illuminations , Caustics , Ray Casting , Radiosity , Ray Tracing و یا Scan-Line Rendering با کیفیت تصویری بالا بهره خواهند برد.

 

سیستم های مخصوص انیمیشن و رندر (Render) برای شرکت ها و سازمان ها:

 

راه کار شرکت اِلکا برای آن دسته از شرکت ها که دارای پرسنل متعدد بوده و نیاز به سیستم های بیشتری برای رندرینگ و کار با مدلهای سه بعدی سنگین دارند و همچنین قیمت مناسب سیستم ها در اولیت خرید آنها می باشد استفاده از سیستم های Client / Server Rendering بر پایه Node و XPD می باشد.

 

 

سیستم های پردازش گرافیکی GPGPU & GPU Computing

 

راه کار اِلکا برای پردازش های موازی بر اساس پردازنده گرافیکی یا همان GPU Computing و یا پردازش های موازی در زمینه شبیه سازی و محاسبات که به آن GPGPU یا General-purpose computing on graphics processing units استفاده از سیستم های پردازش GPU این شرکت می باشد.

 

renderfarm

سیستم های فوق سریع Render Farm:

 

پيشرفت توان پردازش رايانه‌ها کمک‌هاي بزرگی در راستای تحقق تصورات و خلاقيت‌های بصری داشته، اما بال پرواز خيال انسان هميشه گامی جلوتر از توان معمول رايانه‌ها طلب کرده است. يکی از چالش‌های اصلی استوديوهای مختلف پويانمايی و جلوه‌های ويژه فراهم آوردن توان پردازش كافی برای نياز رو به رشد هنرمندان اين عرصه بوده و می باشد. راه‌حل اين مشکل، تقسيم کار بين چندين رايانه و انجام پردازش به صورت همزمان و موازيست. به عنوان مثال، در مجموعه سه‌گانه «ارباب حلقه‌ها» 3200 پردازنده به صورت موازی به مدت بيش از 6 سال به کار گرفته شد تا ساخت اين فيلم امکان‌پذير شود.

 

در استوديو های پويانمايی ايران نيز حرکت به سمت توليدات سه‌ بعدی با کيفيت بالاتر و حجم بيشتر مشاهده می شود، اما محدوديت توان پردازش در استوديوها هنرمندان را با مشکل روبرو کرده است، زيرا استفاده از مدل‌هايی با جزييات بيشتر، پديد آوردن صحنه‌ های غنی با عناصر زياد و يا استفاده از فناوری های نورپردازی واقع‌گرايانه زمان رندر را به شدت افزايش می دهد.

 

با توجه به اينکه برای توليد هر ثانيه انيميشن لازم است 25 فريم رندر شود، براي تهيه هر دقيقه انيميشن بايد 1500 فريم رندر شود. اگر زمان ميانگين رندرینگ يک فريم را 5 دقيقه در نظر بگيريم، بالغ بر 7500 دقيقه يا به عبارتی 5 روز زمان پردازش لازم است. حال اگر پردازش اين انيميشن به یک Render Farm با 10 گره پردازشگر واگذار شود، کل عمليات رندرینگ ظرف 12 ساعت يا نيمی از روز انجام خواهد شد. انجام عمليات رندرینگ روی Render Farm مزايای متعددی دارد كه از آن جمله می توان به موارد زير اشاره نمود:

 

كاهش زمان رندرینگ پويانمايی ها و در نتيجه امكان توليد حجم بيشتری از پويانمايی بيكار بودن رايانه انيماتور در زمان رندرینگ و امكان استفاده از آن و در نتيجه دستيابي به بهره‌وری بالاتر كوتاه شدن زمان چرخه «رندر – تصحيح – رندر» و در نتيجه امكان انجام تصحيحات بيشتر در زمان مشابه برای دستيابی به كيفيت بالاتر.

 

 

Render Farm علاوه بر امکانات فوق، بستری با استانداردهای بالای IT فراهم می کند، اين بستر شامل شبکه پر سرعت و منبع ذخيره‌سازی مرکزی امن و سريع است. اين امکان براي استوديوهای کوچک قابلیت استفاده از مواردی مشابه امکانات IT يک استوديوی بزرگ را با دردسر بسيار کمتر فراهم می کند. به عنوان مثال وجود منبع ذخيره‌سازی مرکزی در استوديوها، دسترسی به فايل‌ها را بسيار آسان نموده، از مشکلات ناشی از متفرق بودن فايل‌ها و منابع ديگر جلوگيری می کند.