STORAGE

STORAGE

    • کالا
    • STORAGE, استورج, استوریج

STORAGE به سروری که برای ذخیره ، ایمن سازی ، مدیریت و دسترسی به داده ها و فایل های دیجیتال استفاده می شود ،سرور ذخیره سازی گفته می شود. این امکان ذخیره و دسترسی به حجم زیاد و زیاد داده ها را از طریق یک شبکه مشترک یا از طریق اینترنت فراهم می کند. یک سرور ذخیره سازی قدرت کمتری نسبت به یک سرور استاندارد دارد.

 

عموماٌ یک سرور ذخیره سازی داری قدرت کمتری نسبت به یک سرور استاندارد است، اما دارای فضای بیشتری برای ذخیره سازی، رابط های دسترسی به ذخیره سازی و ابزارهای بازیابی و مدیریت تخصصی داده ها می باشد. یک استوریج سرور به طور کلی به عنوان یک نقطه دسترسی اصلی برای ذخیره و دسترسی به اطلاعات عمل می کند.

گره های مشتری محلی و رایانه های راه دور از طریق یک کنترل پنل GUI و FTP یا از طریق دسترسی API برنامه ای توسط نرم افزار و برنامه های کاربردی به سرور ذخیره سازی دسترسی پیدا می کنند. می تواند برای ذخیره و دسترسی معمولی یا مکرر داده ها استفاده شود، یا می تواند به عنوان سرور پشتیبان برای ذخیره داده های پشتیبان عمل کند. سرور ذخیره سازی بخشی جدایی ناپذیر از ذخیره سازی متصل مستقیم (DAS)، ذخیره سازی متصل به شبکه (NAS) و دیگر فناوری های شبکه ذخیره سازی است.

 

cisco storage

هدف STORAGE

هدف اصلی چنین سرورهایی ذخیره فایل های رایانه ای مانند عکس ها، فیلم و غیره است. بین رایانه های متصل به یک شبکه مشترک سرور فایل وظایف محاسباتی را انجام نمی دهد یا برنامه هایی را برای سرویس گیرنده اجرا نمی کند. سرور در اطراف طرح مشتری سرور طراحی شده است، جایی که کلاینت ها محل کار با استفاده از ذخیره سازی هستند.

 

 

STORAGE

انواع STORAGE

  • (SAN           (storage area network

بهترین حالت: SAN برای به اشتراک گذاری داده ها در سطح بلوک از فایل ها یا برنامه های مهم ماموریت در مراکز داده یا سازمان های سازمانی در مقیاس بزرگ دارای بهترین عملکرد است.

بدترین حالت: SAN یک سرمایه گذاری مهم و راه حلی پیچیده است که معمولاً برای نیازهای محاسباتی در مقیاس بالا قابل ملاحظه و تامل است. سازمانهای کوچک تا متوسط با بودجه محدود و تعداد کمی کارمند یا منابع IT به احتمال زیاد نیازی به SAN ندارد.

  • (NAS   (Network-attached storage

بهترین حالت: NAS برای سازمان هایی مناسب است که نیاز به یک سیستم ذخیره سازی با حداقل مراقبت، قابل اعتماد و انعطاف پذیر که بتواند به سرعت در صورت نیاز برای جابجایی کاربران جدید یا افزایش داده ها افزایش یابد.

بهترین حالت: دستگاههای کلاس سرور در سازمانهای سرمایه گذاری و اقتصادی که نیاز به انتقال داده ها در سطح بلوک دارند که توسط اتصال شبکه فیبر نوری پشتیبانی می شوند، ممکن است متوجه شوند که NAS نمی تواند تمام نیازهایشان را پاسخگو باشد. بیشترین مشکل انتقال داده، مشکل در NAS باشد.

  • (DAS      ( Direct-Attached Storage

بهترین حالت: DAS برای مشاغل کوچک که تنها نیاز به اشتراک گذاری داده ها در سطح محلی دارند، بودجه تعیین شده و بدون ارتقا برای کار دارند و پشتیبانی IT کمی برای حفظ یک سیستم پیچیده دارند، ایده آل است.

بهترین حالت: DAS برای مشاغلی که دارای رشد بالایی هستند، نیاز به اندازه گیری سریع دارند، نیاز به اشتراک گذاری از راه دور و همکاری یا پشتیبانی بسیاری از کاربران سیستم و فعالیت همزمان دارند، انتخاب خوبی نیست.