RAM

RAM

    • کالا
    • Random-access memory, رم کامپیوتر, قیمت رم 16 گیگ, قیمت رم کامپیوتر, قیمت رم لپ تاپ, مشخصات رم hp

حافظه دسترسی تصادفی یا همان ( رَم ) (RAM؛ / ræm /) یکی از مهمترین اجزا در عملکرد سیستم کامپیوتر شما به حساب می آید. رم کامپیوتر به برنامه ها مکانی کوتاه مدت برای برای ذخیره و دسترسی ارائه می کند. RAM ها اطلاعات رایانه شما را به صورت فعال ذخیره می کنند تا در صورت نیاز بتوانید به سرعت به آنها دسترسی داشته باشید.

 

RAM یکی از کلیدی ترین قطعات کامپیوتر و نوعی از حافظه برای ذخیره‌سازی داده‌ های سیستم کامپیوتر است. این نوع حافظه ها در واقع داده های مربوط به نرم افزارها و سیستم عامل را در خود نگهداری می کند تا در صورت نیاز CPU بتواند به سرعت به این اطلاعات دسترسی پیدا کند.

RAM (حافظه) چه کاری انجام می دهد ؟

رم لپ تاپ و یا رم کامپیوتر به سیستم شما اجازه می دهد بسیاری از کارهای روزمره خود مانند بارگیری برنامه ها، مرور اینترنت، ویرایش صفحه گسترده یا تجربه جدیدترین بازی را انجام دهد. یکی دیگر از مزایای رم ها این نکته است که به شما این امکان را می دهد تا به سرعت در بین این وظایف جابجا شوید و زمانی که به وظیفه دیگری تغییر می دهید، جایی را که در یک کار هستید، رم کامیپوتر شما به خاطر می سپارد.

ram hpe

به عنوان یک قاعده کلی، هرچه رم یا حافظه بیشتری روی سیستم کامپیوتر خود داشته باشید، بهتر است و دست شما در داشتن سرعتی بالاتر بازتر خواهد بود که امروزه سرعت بالای رم و کامپیوتر برای اکثریت یک اولویت بالاست. وقتی رایانه خود را روشن می کنید و صفحه گسترده ای را برای ویرایش آن باز می کنید، اما ابتدا ایمیل خود را بررسی می کنید، از حافظه به روش های مختلف استفاده کرده اید.

حافظه برای بارگیری و اجرای برنامه های کاربردی مانند برنامه صفحه گسترده شما، پاسخ به دستورات، مانند هرگونه ویرایش که در صفحه گسترده انجام داده اید، یا جابجایی بین چندین برنامه، مانند زمانی که صفحه گسترده را برای بررسی ایمیل ترک کرده اید، استفاده می شود.

حافظه تقریباً همیشه به طور فعال توسط رایانه شما استفاده می شود. اگر سیستم کامپیوتر شما کند است یا پاسخ نمی دهد، ممکن است نیاز به ارتقاء حافظه سیستم داشته باشید.

اگر فکر می کنید ممکن است به حافظه بیشتری نیاز داشته باشید، به راحتی می توانید رم کامپیوتر یا رم لپ تاپ خود را ارتقا دهید. به نوعی، حافظه مانند میز کار شماست. این به شما امکان می دهد در پروژه های مختلف کار کنید و هرچه میز کار شما بزرگتر باشد، تعداد کاغذها، پوشه ها و کارهای بیشتری را می توانید در یک زمان داشته باشید.

شما می توانید به سرعت و به آسانی بدون مراجعه به بخش بایگانی (درایو ذخیره سازی خود) به اطلاعات دسترسی پیدا کنید. هنگامی که در پایان یک روز کار خود را به اتمام رساندید، می توانید برخی یا همه پروژه ها را برای نگهداری در بایگانی قرار دهید.

 

انواع رم کامپیوتر

رم کامپیوتر به دو شکل اصلی ارائه می شود:

1. Dynamic Random Access Memory (DRAM)

RAM معمولی دستگاه رایانشی را تشکیل می دهد و همانطور که قبلاً اشاره شد، برای حفظ اطلاعات ذخیره شده به این قدرت نیاز دارد. هر سلول DRAM دارای یک بار شارژ یا عدم شارژ در یک خازن الکتریکی است. این داده ها باید هر چند میلی ثانیه با یک بار الکترونیکی به طور مداوم به روز شوند تا نشتی از خازن جبران شود. یک ترانزیستور به عنوان یک دروازه عمل می کند و تعیین می کند که آیا خازن ارزش  خواندن یا نوشتن دارد.

 

Types of RAM

 

2. Static Random Access Memory (SRAM)

همچنین برای نگه داشتن داده ها به قدرت مداوم نیاز دارد، اما نیازی نیست که به طور مداوم با روش DRAM تجدید شود.

در SRAM، ترانزیستور به جای یک خازن که شارژ را نگه می دارد، به عنوان یک سوئیچ عمل می کند، در یک موقعیت 1 و در موقعیت دیگر 0 عمل می کند. رم استاتیک به چندین ترانزیستور نیاز دارد تا یک بیت داده را در مقایسه با رم پویا که تنها به یک مورد نیاز دارد، حفظ کنند. ترانزیستور در هر بیت در نتیجه تراشه های SRAM بسیار بزرگتر و گرانتر از مقدار معادل DRAM هستند.